Syringa vulgaris
Az orgona nyári metszése
Nyáron az orgona (Syringa vulgaris) elszáradt virágait az első ágig visszavághatja. Így a növény szép tömött marad, és elkerülheti, hogy az orgona alulról „fölkopaszodjon”. A metszést követő évben az orgona újból virágba borul majd. Az orgona cserje az egyik leggyakoribb bokor a kertekben, így természetesen nálunk is megtalálható.
Az orgona kiválóan alkalmas sövény kialakítására is. Ebben az esetben is tartsuk szem előtt a metszési szabályokat akkor is ha formára alakítjuk a cserjét. A szabályok betartása mellett ügyeljen arra is, hogy megfelelő, ágvágó szerszámot használjon.
Az októberi fiatalító metszés
Ha az orgona túl nagyra nőtt, akkor októberben, a növekedési ciklust követően fiatalító metszést végezhet rajta.
A fiatalító metszés során az idős cserjét 3-5 év alatt teljesen vágja vissza, előbb azonban döntse el, hogy melyik ágat melyik évben kívánja levágni. A cserje közepén kezdje a metszést, soha ne a külső ágakon. Egyenletesen vágja le az ágakat kb. 30-40 cm hosszúra, lehetőleg kicsivel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz. Az első évben az ágak egyharmadát metssze meg.
A második évben belülről kifelé haladva azoknak az ágaknak a felét vágja le, amelyeket az első évben nem metszett meg. A harmadik évben az orgona maradék külső ágai kerülnek sorra.
Az orgona metszése áprilistól szeptemberig
Gyökérhajtások (vadhajtások) az egész növekedési fázisban keletkezhetnek az orgonán. Ezeket a lehető legmélyebben vágja le. Azokat a vadhajtásokat, amelyek a visszavágás következtében képződnek, szintén azonnal le kell metszeni.