Acer pseudoplatanus
A hegyi juhar metszése.
A hegyi juhar (Acer pseudoplatanus) olyan fa, amelynek nedvkeringése már kora télen elkezdõdik. Ez a keringés tavasszal válik a legerõteljesebbé. A juhart ezért soha ne tavasszal metssze, mert „kivérezhet”.
A juhar júniusi metszése
Az alacsony ágakkal rendelkező fák, mint amilyen a juhar is, a kertben nagyon jól mutatnak, ezért azt javasoljuk, hogy az ilyen növénynek a lehető legkevesebb ágát távolítsa el. Ha mégis szükségesnek tartja a juhar alacsonyabb ágainak lemetszését, akkor legjobb, ha ezt júniusban teszi meg. Ügyeljen azonban arra, hogy megőrizze az ágkezdetet, vagy gallért, mert ez fontos a növény fejlődése szempontjából!
A legjobb, ha a vastagabb ágak kivágását több lépésben végzi el, így elkerülheti, hogy nagyobb kárt tegyen a gallyakban vagy az ág alsó része kitörjön. Fűrészeléssel kezdje az ág alsó részénél: vágjon vissza a juhartörzsétől számolva kb. 10 cm-es hosszúságban egy vastagabb ágat, vékonyabb ágaknál pedig legyen ez a hossz 5 cm. A kivágott ág helyén csonk marad, amelyet a törzstől elegendő távolságot tartva még jobban vissza kell metszeni,így nem károsítja a juharág kezdetét. Javasoljuk a fűrészelt él sebkezelővel történő bekenését is. A hegyi juhar ágai erősek, ezért metszésükhöz mindenképpen az ágak vágására is alkalmas szerszámok használata ajánlott.
A juhar metszése október és december között
Ha a juharon komolyabb metszést szeretne végezni, akkor legjobb, ha ezt október és december között teszi.
A duplatörzsû juhar metszése
Az Ön fája több csúcsot is növesztett, amelyből végül dupla törzs fejlődött? Ha ezt a folyamatot meg szeretné akadályozni, akkor a növény két csúcsának egyikét távolítsa el! Válassza ki azt a csúcsot, amelyet meg szeretne tartani, a másikat pedig – a törzshöz a lehető legközelebb – vágja le, ügyelve arra, hogy az ágkezdet ne sérüljön meg!
A juhar korona sérülésének megakadályozása
A juhar koronájának olyan ágai vannak, amelyek egymásba gabalyodtak? Ezek az egyenesen, magasra növő ágak átlósan áthatolnak a koronán, és idővel károsíthatják a koronát. Az ilyen ágakat teljesen távolítsa el, de ilyenkor is ügyeljen az ágkezdet épségére!
A korona ritkítása
Az is előfordulhat, hogy a juhar koronáját némileg meg kell ritkítania, pl. ha sok elhalt ág található a növényen, és az ép lombozat emiatt kisebbé válik. A metszés után az ágak újra elegendő fényt és levegőt kapnak majd. Úgy ritkítsa meg a juhart, hogy a koronában egyenletesen elosztva, néhány vastagabb ágat vágjon ki a fentebb leírt módon (lsd. A juhar júniusi metszése).