Fordítson időt arra, hogy szeretett alma-, körte- vagy cseresznyefáját, amely alatt az elmúlt nyáron olyan kellemesen üldögélt, egyszer alaposan megfigyelje. Ez azért fontos, mert Önnek kell megmetszenie. Kövesse tanácsainkat, és jövőre gazdag termést hozó, egészséges gyümölcsfái lesznek!
Amit a metszéshez feltétlenül tudni kell
- Metszőolló. A gyümölcsfák érzékenyek a betegségekre. Ha a metszési sebek szép simák, ez megakadályozza a betegségek behatolását. Ehhez a metszést élesre köszörült metszőollóval kell végezni.
- Fafűrész. Vastagabb ágakhoz ugyancsak éles fűrész szükséges.
- Létra. Magas gyümölcsfák metszésénél stabil (biztonságos!) létrát használjunk.
Hagyjunk az alma- és körtefán öt fő ágat
Az idő múlásával tartsunk meg öt főágat, amelyek a törzs különböző magasságaiban kezdődnek és különféle irányokba mutatnak. Ha szükséges, a lefelé hajló ágakat megerősíthetjük támasztékkal, vagy szalaggal. Egy évvel később az ezekhez alkalmazott támaszték vagy szalag eltávolítható. Minden évben metsszük vissza a felére az oldalágakat.
Nyári metszés magas- és féltörzsnél
A lombkorona gyorsabb növekedésének elősegítéséhez már nyáron metszhetünk. Metsszük vissza a hajtások ¾-ét. Hagyjuk meg a főágak meghosszabbításában növő hajtásokat. Az ágakat vízszintes irányban hajlítsuk ki, és ezeket erősen kössük oda. Ez előmozdítja a rügyképződést. És ami a legfontosabb: a belülről növekedő ágak eltávolodnak.
A szilvafának maximum négy főága van
Szilvafánál majdnem ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az alma- és körtefánál. Annyi különbséggel, hogy a szilvafát nyáron metsszük, és csak 3-4 főágat kell meghagyni. Az ágak széttartását, hogy ne szorosan egymás mellé nőjenek, egy ékként használt bot közéjük helyezésével biztosíthatjuk, ha szükséges. A szilvafa kétévente karbantartó metszést igényel. Csak a függőlegesen növekedő gallyakat távolítsuk el egészen a törzsnél, hogy szép, nyitott korona alakuljon ki. Mindössze a fény bejutását akadályozó ágakat metsszük le.
A cseresznyefához az orsó forma az ideális
A cseresznyefa gyorsan erőteljes fává növekszik, amely egy átlagos kertben már túl nagy helyet foglalhat. Ha valóban cseresznyét szeretnénk enni, a fát orsó alakúra kell metszenünk.
Ez a következő módon történik:
- Az ültetés után nem metszünk.
- Hagyjunk meg 2,5-3 méteres magasságot az orsóformához.
- A metszést augusztusban végezzük, akkor a sebek könnyebben gyógyulnak.
- Tartsunk meg 5 vagy 6 főágat, olyan módon osztva el ezeket a törzsön, hogy a legalsók is kapjanak fényt.
Fiatalító metszés
Idősebb gyümölcsfát is megfiatalíthatunk. Ehhez fűrészeljük le egészen a belülről növekvő (valamint a sérült és beteg) ágakat. A rákövetkező évben télen a főágak kerülnek sorra. Vágjuk le ezeket körülbelül ugyanolyan hosszúságúra. Ilyenkor nagy sebek keletkeznek, melyeket be kell kenni faseb kezelővel. Hamarosan sok fiatal hajtás sarjad, bánjunk velük a lentebb leírtak szerint.
Megtartó metszés teljesen kifejlett koronánál
Fontos jó egyensúlyt fenntartani a termő és a növekedést biztosító ágak száma között. Gondoskodjunk arról is, hogy a főágakon levő oldalágak (amelyek a fa vázát alkotják) ne legyenek nehezebbek maguknál a főágaknál. Tartsuk meg a fa vázát mindig körülbelül ugyanolyan nagyságúnak.