Celastrus
A folyondár-kecskerágó metszése
A kecskerágót (Celastrus) a májustól szeptemberig tartó növekedési fázisban lehet legjobban formázni. A legideálisabb, ha a kúszónövény elszáradt ágait februárban vagy márciusban metszi le.
Fiatalító metszés
Ha egy kúszónövény túl nagyra nő meg, több lépésben fiatalító metszés végezhető el rajta. Erre a kecskerágó esetében a tél a legalkalmasabb időszak, de csupán fagymentes időszakban. Az első évben vágjon vagy szakítson le egy vagy több főágat a növény tövénél! Ha az ágak összevissza nőnek, akkor jobb, ha a főágak levágása után néhány napot vár, amíg láthatóvá válik, hogy mely ágak haltak el. Így véletlenül sem vág majd le tévedésből élő ágakat.
Mivel a főágak gyakran nagyon vastagok, a normál kerti olló nem elegendő a metszésükhöz. A legjobb, ha ágvágót használ, így a metszés során keletkezett seb felülete a lehető legsimább marad.
Tavasszal a növény újra kihajt, és a tövénél lévő új hajtások is új ágakká fejlődnek. Ha ezek már bizonyos formát kapnak, akkor a főágakat tovább lehet metszeni a fentebb leírt módon. Ha szükséges, ismételje meg a ritkítást minden évben.
A kecskerágó ágainak kikötése
A túllógó ágakat minden metszés után kösse ki! Gondoskodjon arról, hogy minden ág feltétlenül vízszintesen vagy lehetőség szerint felfelé nőjön! A lefelé lógó végeket vágja le!