Amelanchier
A fanyarka cserje metszése
Ez a cserje szép, természetes formával rendelkezik, ezért nem kell erőteljesebben visszavágni.
A fanyarka májusi fiatalító metszése
Ha nem szeretné, hogy a fanyarka (Amelanchier) nagyon nagyra nőjön, és meg akarja akadályozni, hogy nagyon elfásuljon, akkor virágzás után májusban végezze el a fiatalító metszést. Körülbelül háromévente egyszer végezzen el egy teljes metszést. Jól nézze meg a növényt, mielőtt metszésbe fogna: válassza ki az ágak kb. egyharmadát, amelyekkel kezdeni szeretné, de ne csak kívülről metsszen! Egyenletesen vágja ki az ágak kb. egyharmadát a tőtől számolva kb. 40 cm-es magasságig. Olyan rügy fölött vágja el, amely kifelé néz.
Egy évvel később, májusban vágja vissza a megmaradt ágak nagyjából felét, azokat, amelyeket előző évben nem metszett meg. A következő év májusában pedig a még nem metszett ágakat vágja vissza. A fanyarka méltó társai a kertben a különböző termő gyümölcsbokrok, úgy mint a málna, az egres vagy a goji-bogyó.
A metszések során a cserje teljesen újjászületik, ezért nevezzük ezt a metszést fiatalító metszésnek.
A fanyarka koronájának kialakítása
Ahhoz, hogy a fanyarka fa hatását keltse, metssze le az alsó ágakat. Ügyeljen azonban arra, hogy az ágkezdetek sértetlenek maradjanak, ezért soha ne fűrészelje le a hosszú ágakat tövig!
A legjobb, ha a vastagabb ágak kivágását több lépésben végzi el. Az ág alsó részének fűrészelésével kezdje, így megakadályozhatja, hogy az ágak alsó része letörjön.
Vágjon vissza a törzstől számolva kb. 10 cm-es hosszúságban egy vastagabb ágat. Vékonyabb ágaknál ez a hossz legyen kb. 5 cm. A kivágott ág helyén csonk marad, melyet vágjon vissza úgy, hogy az ágkezdet ne károsodjon. A metszéshez kizárólag megfelelően éles szerszám használata ajánlott. Az életlen, vagy netán rozsdás szerszámok baleset veszélyesek és kárt tehetnek a növényben.